Historia twojego życia – recenzja

Historia twojego życia

Często rzeczy nie są tym czym się z początku wydają. Stąd przysłowie „Nie oceniaj książki po okładce”. Czasami jednak zdarza się to każdemu z nas. W moim przypadku było tak z „Historią twojego życia” Teda Chianga, który okazał się być czymś zupełnie innym niż by na to wskazywał opis umieszczony na tyle okładki. Po lekturze byłem jednak zaskoczony.

Wydana przez Zysk i S-ka książka pojawiła się ostatnio na rynku wraz z premierą filmu „Nowy początek” opartym na jednym z opowiadań w niej zawartych. Sama książka zasugerowała mi jednak najpierw, że jest ona pierwowzorem dla hollywoodzkiej produkcji, a nie zbiorem opowiadań. Szybko puściłem to jednak w niepamięć i wziąłem się za lekturę.

Znajdziecie tu osiem zupełnie różnych, oryginalnych i zmuszających do zadawania wielu pytań opowiadań. Wszystkie zostały napisane w klimacie fantastyczno-naukowym, choć nie jest to typowe sci-fi, o ile takowe w ogóle istnieje.

Z jednej strony możecie przeczytać tu o wieży Babilon, pnącej się ku Niebu i Bogowi, z drugiej znajdzie się historia o kobiecie, która rzekomo opracowała wzór, który jest w stanie obalić wszystko co wiemy o matematyce, w jeszcze innym miejsce dowiecie się czym jest kaliognozja i jak zmienia nasze postrzeganie innych ludzi, a w końcu możecie także zapoznać się z historią pełną boskich objawień. Gama opowiadań jest zatem szeroka i każdy może znaleźć tu coś interesującego. Nie ma zatem potrzeby doświadczenia wszystkich historii, choć wg mnie jest to wskazane.

W każdym z opowiadań znajdziemy jednak pewne podobieństwa. Historie zaczynają się dosyć spokojnie i zmierzają w określonym kierunku jednak zakończenia wszystkich są zaskakujące i nieprzewidywalne. Autor skupia się na przedstawieniu postaci, zgłębieniu ich cech charakteru, losów oraz tego jak znaleźli się w określonym miejscu w czasie. Nierzadko Chiang stosuje tu przerywniki od właściwej akcji, aby czytelnik poznał uzasadnienie dla podejmowanych przez bohaterów działań.

Imponuje również niezwykła szczegółowość i zgłębienie zupełnie różnych tematów. Ma się wrażenie, że nie znajdzie się tu miejsce dla fikcji, a przywiązanie autora do detali oraz inteligencja z jaką prezentuje nam wydarzenia tylko to potęgują. Jest bardzo realnie, ale także fantastycznie. Relacja pomiędzy tymi dwoma elementami jest jednak na tyle zbalansowana, że pozwala skupić się na kwestiach najważniejszych i odnaleźć pewne przesłanie ukryte w każdym opowiadaniu.

Nieco trudności może sprawiać język, w którym historie zostały napisane. Jest tu dużo terminów naukowych, są także archaizmy, a autor balansuje pomiędzy różnymi stylami. Ba, jest tu także opowiadanie w formie reportażu! Do języka można się jednak przyzwyczaić, a nie da się ukryć, że przetłumaczenie tego zbioru musiało być nie lada wyzwaniem, więc czapki z głów dla Dariusza Kopocińskiego, Michała Jakuszewskiego oraz Agnieszki Sylwanowicz.

Jeśli wyróżnienia i nagrody jakie otrzymał Ted Chiang nie przemawiają do waszej wyobraźni, jeśli okładka książki oraz jej opis nie wywołują w was większych emocji, to lepiej pozbądźcie się tych złych nawyków, nawyków które sam muszę zlikwidować, bo inaczej może was ominąć uczta nie tylko dla fanów science-fiction.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>